Pokrzywka i alergiczny nieżyt nosa. Jak z nimi walczyć?

Pokrzywka i alergiczny nieżyt nosa to schorzenia alergiczne, które obniżają jakość życia wielu ludzi. Charakteryzują się nadmierną reakcją układu immunologicznego na substancje, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia. Leczenie alergii polega na identyfikacji i eliminacji czynników alergizujących oraz stosowaniu leków łagodzących objawy.

W terapii alergicznego nieżytu nosa zastosowanie znalazło 6 grup leków. Należą do nich: leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy, kromony, adrenomimetyki oraz leki antyleukotrienowe i cholinolityczne. W leczeniu pokrzywki stosuje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.

Leki przeciwhistaminowe II generacji jako leki I rzutu

Antagoniści receptora histaminowego H1 należą do podstawowych leków stosowanych w terapii alergicznego nieżytu nosa oraz pokrzywki. Podawane są miejscowo na błony śluzowe nosa (lewokabastyna i azelastyna) lub doustnie (np. cetyryzyna (Allertec, Zyrtec), lewocetyryzyna (Xyzal), loratadyna (Claritine), desloratadyna (Aerius), feksofenadyna (Fexofast)). Dostępne są w postaci kropli, roztworów, syropów, tabletek powlekanych, tabletek o przedłużonym uwalnianiu oraz tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Leki przeciwhistaminowe łagodzą dolegliwości, takie jak świąd, kichanie, wyciek z nosa czy uczucie zatkanego nosa.

Dostępność leków przeciwalergicznych w postaci płynnej umożliwia ich podawanie także małym dzieciom. Roztwór doustny Aerius stosowany jest już od 1. roku życia w łagodzeniu objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką. Aerius wskazany jest w okresowym i przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Pozostałe leki stosowane w alergiach

Oprócz leków przeciwhistaminowych, w terapii schorzeń alergicznych zastosowanie znalazły glikokortykosteroidy (podawane doustnie lub donosowo). Wykazują one działanie przeciwuczuleniowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Kromony (kromoglikan disodowy, nedokromil sodu) znoszą świąd, kichanie oraz zmniejszają ilość wydzieliny z nosa. Leki przeciwhistaminowe mogą być też łączone z adrenomimetykami (pseudoefedryną lub fenylefryną) w krótkotrwałym leczeniu. Alternatywnie stosuje się leki antyleukotrienowe (montelukast) i cholinolityczne (bromek ipratropium) w celu zmniejszenia ilości wodnistej wydzieliny z nosa.

Probiotyki a choroby alergiczne

Probiotyki to żywe mikroorganizmy (wyselekcjonowane bakterie lub drożdże), których zadaniem jest stymulowanie układu immunologicznego oraz przywrócenie i utrzymanie prawidłowej flory fizjologicznej w organizmie. Probiotyki, zwłaszcza bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, znalazły zastosowanie również w chorobach alergicznych. Światowa Organizacja Alergii stoi na stanowisku, że przyjmowanie probiotyków jest jednym ze sposobów profilaktyki alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *