10 ciekawostek o słuchaniu muzyki w ciąży

 

Czy wiecie, że słuchanie Mozarta lub Bacha wpływa na inteligencję płodu i jego przyszłą zdolność uczenia się języków obcych? Jednak nie tylko muzyka klasyczna wpływa pozytywnie na płód. Jakiej więc muzyki najlepiej słuchać, będąc w ciąży?

1 Dlaczego warto słuchać muzyki w ciąży?

Największą zaletą słuchania muzyki w ciąży jest wprawianie siebie i płodu w dobry nastrój i wyciszanie nieprzyjemnych emocji. Naukowcy przekonują, że wesołe piosenki rozluźniają mięśnie dziecka, a muzyka instrumentalna wpływa pozytywnie na jego odporność.

2 Czy słuchać klasyki?

Znany jest tzw. efekt Mozarta, czyli nazwa wprowadzona przez francuskiego otolaryngologa dr. Alfreda Tomatisa. Naukowiec udowodnił, że dzięki słuchaniu muzyki małe dzieci mają lepiej rozwinięty mózg. I nie chodzi tylko o muzykę Mozarta, ale też Bacha, Vivaldiego i Beethovena. Takie dzieci osiągają w efekcie wyższy iloraz inteligencji. Poza tym, zdaniem naukowców, dzieci które jako płody słuchały muzyki, łatwiej uczą się języków obcych.

3 Czy potrzebne jest specjalne urządzenie?

Jak to się dzieje, że maluszek słucha? – zastanawia się niejedna mama. Czy trzeba kupić specjalne głośniki i przystawiać je do brzucha, aby malec usłyszał muzykę? W sklepach są nawet specjalne gadżety, taki jak specjalny pas Lullabelly. Jest on na tyle pożyteczny, że dzięki niemu można słuchać muzykę wszędzie. Są w sprzedaży także przylegające do brzucha słuchawki niewidoczne pod ubraniem, takie jak Bellybuds. Jednak lekarze radzą, aby nie korzystać z takich nowinek, bo po pierwsze płód i tak słyszy dźwięki dobiegające z zewnątrz, gdyż dźwięki są przewodzone przez wody owodniowe, a po drugie zbyt głośna i agresywna muzyka przystawiana do brzucha może źle wpłynąć na malca i nadmiernie go stymulować.

4 Jakiej muzyki słuchać?

Najlepiej takiej, jaką się lubi. Kiedy słuchacie ulubionej muzyki, Wasz organizm zalewają hormony szczęścia, a dziecko także odczuwa to szczęście, skoro jest częścią Waszego organizmu. Dlatego z wielką przyjemnością posłucha ulubionych piosenek swojej mamy. Nawet jeśli mama uwielbia muzykę rockową. Jedno jest pewne – jeśli nie lubicie muzyki klasycznej to nie zmuszajcie się do jej słuchania. Będziecie tylko zmęczone nią, a Wasze zniecierpliwienie odbije się na dziecku.

5 Od kiedy dziecko słyszy muzykę?

Wasz maluszek zdobędzie umiejętność słuchania około 5 miesiąca życia płodowego. To wówczas chętnie posłucha także Waszego bicia serca. W tym czasie precyzuje się także jego gust muzyczny, dlatego to, co słucha mama będzie miało wpływ na to, co polubi dziecko.

6 Czy dziecko ma swój gust?

Może się zdarzyć tak, że to dziecko wskaże Wam to, co macie słuchać i nie ignorujcie tego! Jeśli Poczujecie kopnięcie lub inne gwałtowne ruchy przy takiej a nie innej muzyce, to można to poczytywać za zasygnalizowanie tego, że piosenka się maluszkowi nie podoba. Eksperci dodają, że niepokój i zniecierpliwienie dziecka może wywoływać muzyka hard rock lub techno, ponieważ taka muzyka za bardzo pobudza. Jednak nie jest to reguła, bo taki mały jeszcze nie urodzony człowiek może mieć już swoje osobiste preferencje. Kto wie, może w łonie matki rozwija się właśnie przyszły muzyk hard rocka.

7 Jaką muzykę lubią płody?

Naukowcy udowodnili, że dziecko w łonie matki najczęściej lub utwory grane na fagocie, flecie, wiolonczeli i kontrabasie. Przy takich utworach dziecko uspokaja się i ma dobry nastrój.

8 Czy płód lubi powtarzalność?

Znacie tę słynną myśl, że najlepsza piosenka to jest taka, którą już raz słyszeliśmy? Myśl tę wykorzystują stacje radiowe, puszczając w kółko tę samą muzykę. I o ile dorosły człowiek niekoniecznie lubi tego samego w kółko słuchać, to inaczej jest z płodem, który uwielbia powtarzalność i czuje się bezpiecznie z już raz słyszaną muzyką. Więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyś puszczała mu w kółko tę samą piosenkę. Dlatego warto stworzyć sobie indywidualną ciążową playlistę i wracać do niej przez wiele miesięcy ciąży. Warto też wiedzieć, że dziecko od 32 tygodnia życia płodowego zapamiętuje dźwięki.

9 Co po urodzeniu?

No właśnie, i niech mama nie zapomni swojej pociesze słuchać tych piosenek także po urodzeniu. Maluch przecież dobrze pamięta, czego słuchać. Dzięki temu usypianie macie z głowy – dziecko będzie łatwo zasypiało przy znajomych dźwiękach. Dobra rada jest taka, aby nie wyłączać noworodkowi muzyki od razu po tym, jak zaśnie. Niech muzyka płynie jeszcze przynajmniej przez trzydzieści minut, bo to zapewni maluchowi głębszy sen.

10 Jak długo słuchać muzyki?

Najlepiej przez cały dzień! Oczywiście jeśli lubicie żyć pośród dźwięków, bo w przeciwnym razie bez sensu jest się tym katować. Dobrze jest przywitać dzień pogodną muzyką jeszcze rano będąc w łóżku. Podczas przygotowywania posiłków dobrze jest posłuchać skocznych melodii, a pobudzony do trawienia żołądek, lepiej będzie później przyswajał pokarm. Wieczorem dobrze jest włączyć relaksującą muzykę, by przygotować siebie i maluszka do snu i dobrze się po prostu wyspać. Przed Wami przecież kolejny rytmiczny dzień!

 

Blog przychodni ginekologicznej Medica2000 z Warszawy: https://www.medica2000.com.pl/kacik-pacjenta/

Dodaj komentarz