Badanie krwi – morfologia

Morfologia to ogólne badanie krwi, które pomaga we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki morfologii należy porównać z normami, które podaje pracownia analityczna wykonująca badanie. Jednak żeby prawidłowo zinterpretować te wyniki, konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz to, aby lekarz zbadał pacjenta, wziął również pod uwagę jego wiek, stan zdrowia oraz tryb życia.

Morfologia – badanie krwi

Wyniki tego badania pokazują zawartość poszczególnych typów komórek krwi. Można więc uzyskać informacje między innymi o ilości erytrocytów (czyli krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) czy płytek krwi. Ponadto dowiemy się, jaki jest hematokryt, czyli procentowy udział elementów upostaciowionych w ogólnej masie krwi, czy też zdobędziemy informacje na temat stężenia hemoglobiny i procentowego udziału poszczególnych krwinek białych na podstawie ich ogólnej liczby. Tak szczegółowe badanie umożliwia postawienie diagnozy poprzez analizę nieprawidłowości w organizmie. Na przykład kiedy wartość hemoglobiny wzrasta powyżej zalecanej normy, może świadczyć to o:

  • odwodnieniu – na przykład wskutek gorączki, biegunki czy wymiotów
  • nadkrwistości pierwotnej (czerwienicy prawdziwej)
  • nadkrwistości wtórnej – czyli takiej, która wynika z chorób innych narządów, na przykład w niektórych przewlekłych chorobach płuc lub przy wadach serca
  • niedotlenieniu

Natomiast podniesienie poziomu leukocytów ponad poziom uznawany za normę, może być spowodowany:

  • nadmiernym stresem
  • wysiłkiem fizycznym
  • chorobą nowotworową
  • stanem zapalnym wewnątrz organizmu

Jak przygotować się do morfologii?

Aby wyniki badania nie odbiegały zbytnio od prawdziwego stanu, do badania krwi należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest to, aby być na czczo. Znaczy to tyle, że przez około 12 godzin przed badaniem nie powinniśmy niczego jeść. Kolacja zjedzona poprzedniego dnia powinna być lekkostrawna. Jeśli odczuwa się taką potrzebę, rano można jedynie wypić szklankę wody.

Do laboratorium należy przyjść między godziną 7 a 10, ponieważ parametry mogą być też zależne od pory dnia. Zaleca się na 2-3 dni przed badaniem powstrzymać się od picia alkoholu i kawy, a także od palenia papierosów. Przed pobraniem krwi nie musimy się denerwować, ponieważ badanie krwi jest bezbolesne i trwa bardzo krótko. Najlepiej jest, jeśli przed badaniem będzie można odpocząć w pozycji siedzącej, ponieważ wysiłek fizyczny mógłby również wpłynąć na wyniki badań. Z otrzymanymi wynikami trzeba odwiedzić lekarza rodzinnego, gdyż sami nie powinniśmy interpretować wyników.

Dodaj komentarz