Bóle gardła? Zobacz, jak poradzić z nim sobie domowymi sposobami!

Ból gardła bywa dokuczliwy i bardzo nieprzyjemny. Uprzykrza normalne funkcjonowanie i nie pozwala w nocy zasnąć. Pozostawiony sam sobie może rozwinąć się do poważniejszej infekcji i wymagać dłuższej kuracji. Warto jednak, nim sięgniemy po apteczne preparaty i leki przeciwbólowe, sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby, które pomogą przezwyciężyć uciążliwą dolegliwość.

Płukanki? Zawsze pomogą!

Sposobów na walkę z nieprzyjemnym uczuciem w gardle jest kilka. Wiele z nich opiera się na prostych, gardłowych „płukankach”. Jedną z najpopularniejszych jest płukanka solna. Wystarczy do szklanki wypełnionej letnią wodą wsypać ok. 4 – 5 łyżek soli kuchennej, by stworzyć preparat potrafiący zdziałać cuda. Po kilku powtórzeniach ból powinien ustępować , tak samo jak niekomfortowe drapanie. Dobrym pomysłem jest także płukanie gardła roztworem z ziół, takich jak szałwia, tymianek czy rzepik. Szklankę z ziołami powinno zaparzać się około piętnastu minut, po czym – gdy ostygnie – wypłukać gardło tak powstałym naparem.
Choć nie mówi się o tym głośno, dobrym sposobem jest też płukanka… z wódki. Alkohol wybija szkodliwe bakterie i oczyszcza z nich wszelkie miejsca, które dotknął stan zapalny. Do letniej wody dodajmy tylko ok. 50-70 mililitrów wódki – wystarczy to na jednorazowe płukanie.
Od wieków na choroby stosuje się cebulę i czosnek. Popularny syrop z cebuli jest bardzo łatwy do przygotowania: wystarczy pokroić cebulę w plastry i przekładać ją warstwami z cukru. Całość trzeba odstawić na kilka godzin. Kolejno, kilka razy dziennie, pić po dwie łyżeczki. Nie każdy jednak lubi tak intensywny smak cebuli, dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie zupy cebulowej na białym winie. Ma masę witamin, rozgrzewa i skutecznie pomaga w walce z bólem gardła. Podobne właściwości ma czosnek: ten naturalny antybiotyk potrafi w mgnieniu oka postawić na nogi, warto więc dodawać go do każdej potrawy. Zdecydowanie przyspieszy on proces regeneracji zainfekowanych części gardła.

Sposoby znane od wieków

Świetnym sposobem jest też wypicie szklanki mleka z dodatkiem masła i miodu. Wypite na ciepło łagodzi dolegliwości i zwalcza bakterie, a przy tym jest to naprawdę pyszny napój. Warto również do herbaty dodawać naturalnego soku z malin, który rozgrzewa i łagodzi wszelkie boleści. Niezastąpiony okazuje się także gorący rosół, skutecznie pomagający w zwalczaniu wszelakich chorób.
Dodatkowym czynnikiem podrażniającym chore gardło jest suche powietrze w domu. Warto temu zaradzić, stosując odpowiedni nawilżacz powietrza. Jeżeli takowego nie posiadacie, można zastąpić go np. stawiając przy kaloryferze miskę z wodą. Efekt poczujecie dość szybko. Nie zapominajcie też o piciu wody. Nawodnienie organizmu łagodzi nieprzyjemne dolegliwości i niweluje uczucie drapania w gardle.

Tego unikaj!

Koniecznie unikajmy też kilku rzeczy, które zdecydowanie szkodzą choremu gardłu. To kilka z nich:

  • Palenie papierosów,
  • Picie alkoholu,
  • Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • Przebywanie na mrozie,
  • Picie gorących napojów,
  • Jedzenie ostrych przypraw.

Pamiętajmy tylko, by nie leczyć się domowymi sposobami za wszelką cenę. Gdy techniki te okażą się nieskuteczne, należy udać się do lekarza, bowiem niezbędny może okazać się antybiotyk. W przypadku, gdy rozwijać zacznie się np. angina ropna, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające.

Bibliografia:

Domowe sposoby na ból gardła

Dodaj komentarz