Cenne właściwości szpinaku

Szpinak to znana roślina o zielonych liściach, która jest ceniona przede wszystkim ze względu na dużą zawartość żelaza. Jednak warto pamiętać, że żelazo zawarte w produktach roślinnych zazwyczaj jest gorzej przyswajalne przez ludzki organizm. Mimo to nadal warto spożywać szpinak, ponieważ zawiera on wiele innych cennych składników, które korzystnie wpływają na stan skóry i włosów. Jakie są najcenniejsze właściwości szpinaku i w jaki sposób można z nich korzystać?

Szpinak w codziennej diecie

Szpinak to źródło cennych witamin i minerałów. Dla urody niezwykle cenne są zawarte w szpinaku witaminy A i E. To ich niedobór wpływa zazwyczaj niekorzystnie na stan skóry i włosów. Równie istotna okazuje się pod tym względem także witamina C. Kwas askorbinowy jest antyutleniaczem. Oznacza to, że zwalcza on tak zwane wolne rodniki, które przyczyniają się do wcześniejszego starzenia się komórek organizmu. Dzięki działaniu witaminy C procesy te zachodzą więc znacznie wolniej. Oprócz witamin szpinak zawiera również cenne minerały, takie jak:

  • żelazo, które przeciwdziała niedokrwistości
  • siarka, która jest niezbędna, aby włosy były mocne
  • mangan – niedobór tego pierwiastka jest zwykle powodem przesuszonej skóry i osłabienia włosów

Ponadto nie można nie wspomnieć o tym, iż liście szpinaku są bogate w chlorofil. Tę substancję uważa się obecnie za niezwykle cenną, ponieważ ma ona podobny skład do ludzkiej hemoglobiny. Z tego powodu sam chlorofil stosuje się między innymi w przypadku chronicznego uczucia zmęczenia. Szpinak można stosować jako dodatek do codziennej diety. Należy jednak pamiętać, że zawiera on kwas szczawiowy, który w niektórych przypadkach może powodować nieprzyjemne efekty. Zazwyczaj jednak dotyczy to osób, które mają problemy z nerkami.

Szpinak nie tylko jako pokarm

Szpinak można jeść w celu poprawy urody ze względy na zawarte w nim składniki. Ale to nie jedyna możliwość skorzystania z właściwości tego warzywa. Z liści szpinaku można zrobić maseczkę do twarzy, która może być przydatna w przypadku mało jędrnej lub zanieczyszczonej skóry. Szpinak, w przypadku maseczki do twarzy, działa na skórę nawilżająco, a ponadto ją odżywia. Aby wykonać maseczkę ze szpinaku najlepiej użyć świeżych liści. Aby wykonać maseczkę, szpinak należy najpierw ugotować. Można zrobić to w wodzie lub mleku, jednak istotne jest, by liście wrzucać do już gotującej się cieczy. Po ugotowaniu należy odcedzić liście. Po przestygnięciu do masy należy dodać białko jaja. Maseczkę można wzbogacić w pietruszkę i jogurt naturalny.

Dodaj komentarz