Choroba bostońska – objawy, przyczyny, diagnoza

Warto wiedzieć, że jest pewna choroba, którą można pomylić z ospą wietrzną. Jest to choroba stóp, dłoni i ust, która jest potocznie określana jako choroba bostońska. Ta nazwa wzięła się od Bostonu, czyli miasta znajdującego się w USA, w którym miała miejsce epidemia tej choroby.

Objawy

Pierwsze symptomy

Początkowe objawy choroby bostońskiej pojawiają się po około 3-6 dniach od zakażenia. Przede wszystkim te symptomy to:

  • uczucie zmęczenia,
  • podwyższona temperatura (najczęściej wynosi ona około 38-39 °C),
  • ból gardła,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • pogorszony apetyt,
  • niekiedy dochodzi do wystąpienia biegunki, nudności oraz wymiotów.

Dalsze objawy

W dalszej fazie można zaobserwować wysypkę bostońską, która przybiera formę grudek i plamek o łososiowej barwie. Nie są przyczyną swędzenia, a ich średnica to w przybliżeniu 1 cm. Przeważnie są rozmieszczone w okolicach twarzy, a także górnej połowy klatki piersiowej. Grudki można zauważyć po 2-3 dobach stopniowo ustępującej gorączki. Choroba bostońska należy do schorzeń samoograniczających się. Wszelkie jej objawy powinny ustąpić w czasie do 7 dni. W tym schorzeniu nie jest konieczne specjalne leczenie. Należy jedynie stosować leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Teoretycznie ta choroba może dotknąć każdą osobę, jednak zazwyczaj chorują na nią dzieci mające nie więcej niż 10 lat. Warto wiedzieć, że u dorosłych ma ona ostrzejszy przebieg niż u dzieci.

Przyczyny

Choroba bostońska jest wywoływana przez enterowirusy Coxsackie, przyczyniające się także do anginy, zapalenia trzustki, biegunki czy przeziębienia. Najczęściej do zarażenia dochodzi:

  • na drodze kropelkowej (a więc poprzez kaszel lub kichanie) w okresie jesiennym oraz letnim,
  • poprzez stolec.

Druga przyczyna może zaistnieć, gdy np. zainfekowane dziecko po kontakcie z kałem dotyka w toalecie przedmiotów, które inne osoby mogą brać do ust. Dlatego niezwykle istotne w ograniczeniu rozszerzania się tego schorzenia jest dbanie o zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. W szczególności niezbędne jest częste mycie rąk (zwłaszcza po wizycie w toalecie czy zmianie pieluchy u niemowlaka). Niestety, ale może to stanowić problem u dzieci, które są głównymi nosicielami wirusa.

Diagnoza

Początkowo choroba bostońska często jest błędnie identyfikowana jako ospa wietrzna. Wynika to z tego, że wypryski występujące w pierwszej fazie schorzenia wyglądają bardzo podobnie do pęcherzy surowiczych, które występują podczas ospy. Diagnostyka choroby stóp, dłoni i ust  jest związana z wizualną oceną zmian skórnych. Są wprawdzie dostępne badania laboratoryjne na występowanie wirusa Coxsackie, lecz ich cena jest wysoka i zazwyczaj są przeprowadzane w celach naukowych. Nie są one niezbędne do wykrycia schorzenia.

Dodaj komentarz