Grzybica paznokci to bardzo trudna do wyleczenia dolegliwość, która dotyka dużej grupy ludzi. Największym zagrożeniem jest nie tylko wymagający w większości przypadków sposób leczenia oraz tendencja do uciążliwych nawrotów, ale również łatwość zarażenia się. Do zakażenia może bowiem dojść nie tylko w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną i posiadającą zmiany grzybicze, ale również w wielu miejscach publicznych, z których korzysta duży odsetek osób. Mowa tutaj przede wszystkim o takich miejscach jak baseny rekreacyjne, siłownie, publiczne toalety i szalety miejskie etc.
Główne objawy grzybicy paznokci
Grzybica paznokci może dotyczyć zarówno paznokci stóp, jak i rąk. Bardzo łatwo jest o jej przeniesienie również na inne obszary ciała, co przyczynia się do tak zwanych wtórnych zakażeń. Najczęściej grzybica paznokci wywołana jest przez tak zwane dermatofity.
Objawy grzybicy paznokci to przede wszystkim zmiany w obrębie wolnego brzegu paznokci oraz przy bokach płytki. Bardzo często pojawia się ból, uczucie zdrętwienia oraz dyskomfort, który powoli staje się coraz bardziej uciążliwy.
Charakterystyczne objawy grzybicy to przede wszystkim wszelkie zmiany, które sprawiają, że paznokieć przybiera inny kolor bądź formę niż zdrowy. Wśród objawów grzybicy wyróżnia się między innymi:
- przebarwieniach – białych bądź żółtych, nieco rzadziej płytka przybiera brązowawy bądź zielonkawy odcień,
- bruzdy pojawiające się na płytce,
- rogowacenie naskórka w okolicy paznokci,
- łuszczenie się skóry, najczęściej pomiędzy poszczególnymi palcami, często dochodzi do trudni gojących się pęknięć skóry w tych miejscach,
- rozwarstwianie się płytki paznokciowej,
- zwiększona łamliwość paznokci.
Sposoby leczenia grzybicy paznokci
Z początkowymi objawami grzybicy paznokci można próbować poradzić sobie samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które są pomocne w zwalczeniu uciążliwych objawów, takich jak chociażby swędzenie. Warto jest podjąć interwencję już przy wczesnych objawach choroby, ponieważ z czasem będzie coraz gorzej, a grzybica może przyjąć charakter przewlekły.
Jeśli kilkudniowe leczenie za pomocą dostępnych środków bez recepty nie przynosi żadnych rezultatów, należy bezwzględnie udać się na konsultację lekarską. Można skorzystać z wiedzy lekarza ogólnego bądź w przypadku możliwości udać się bezpośrednio do dermatologa, specjalizującego się w leczeniu grzybicy. Lekarz dobierze odpowiedni sposób leczenia – konieczne jest zastosowanie dobrze dobranych na podstawie badań antybiotyków.