Jak określić wiek metaboliczny?

Czym jest tak zwany wiek metaboliczny i co ma niego wpływ?

Wiek metaboliczny jest informacją, o tym, w jakiej kondycji jest nasz organizm zarówno biorąc pod uwagę stan biologiczny, jak i fizjologiczny. Osoby mające taką samą datę urodzenia, mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie, jeśli chodzi o takie parametry jak wytrzymałość, kondycja itp. W przypadku, gdy wynik uzyskanego pomiaru okaże się wyższy niż nasz rzeczywisty wiek z metryki, wówczas jest to sygnał, iż nasz tryb życia nie wpływa zbyt dobrze na nasz organizm i musimy lepiej zadbać o nasze zdrowie oraz sprawność.

Na wiek metaboliczny wpływają różne czynniki, między innymi takie jak:

  • procent zawartości mięśni w naszym organizmie
  • procent zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie
  • podstawowa przemiana materii, jest to ilość energii, jaką potrzebuje nasz organizm, aby podtrzymywać wszelkie procesy metaboliczne jakie zachodzą w organizmie w warunkach komfortu cieplnego, spokoju psychicznego, spoczynku. Dzięki ustaleniu poziomu podstawowej przemiany materii, można ustalić szybkość metabolizmu indywidualnej osoby.

Jak określić wiek metaboliczny?

Ostatnio bardzo popularne stało się badanie wieku metabolicznego, analiza składu ciała jest coraz szerzej dostępna dla wszystkich osób chcących się zbadać. Więc właściwie jak określić wiek metaboliczny? Analizator składu ciała opiera się na metodzie bioimpedancji elektrycznej zawartości tkanki mięśniowej, tłuszczowej, ilości wody oraz pomiaru pozostałych parametrów budowy ciała. Po analizie jednym z uzyskiwanych wskaźników jest wiek metaboliczny. W celu jego określenia urządzenie korzysta z takich parametrów jak: masa tkanki mięśniowej, masa wody, masa mięśni, podstawowa przemiana materii. Proporcje pomiędzy danymi wskaźnikami wykazują realny metaboliczny stan organizmu. Jeśli dana osoba ma problemy hormonalne na przykład chorą tarczycę bądź, jeśli kobieta karmi piersią, otrzymany wynik może być nieco zawyżony. Aby otrzymany wynik był jak najbardziej precyzyjny, przed przystąpieniem do pomiaru należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Przed badaniem pacjent nie powinien uprawiać intensywnej aktywności fizycznej, gdyż wówczas dochodzi do gromadzenia się wody w mięśniach. W dniu poddania badaniu nie należy także pić mocnej kawy oraz herbaty, ponieważ kofeina ma działanie odwadniające. Na 3 godziny przed analizą wieku metabolicznego nie poleca się spożywania posiłków i przyjmowania wszelkich płynów.

W jaki sposób możemy obniżyć nasz wiek metaboliczny?

1. Zastanów się nad wprowadzeniem racjonalnej diety redukcyjnej

Dzięki takiej diecie stracimy tkankę tłuszczową nawet w tempie 0,5 do 1 kg na tydzień. Należy jednak pamiętać, aby nie korzystać z restrykcyjnych metod odchudzania, przez które dochodzi do spalenia mięśni.

2. Zwiększać w sposób stopniowy aktywność fizyczną

Rodzaje ćwiczeń powinny być dopasowane do aktualnej kondycji fizycznej. Warto zwiększać intensywność ćwiczeń powoli, regularny ruch pozwala na zbudowanie masy mięśniowej. Nie trzeba od razu kupować karnetu na siłownię, wystarczą ćwiczenia w domowym zaciszu.

3. Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu

Mięśnie składają się w ponad 70 procentach z wody. Tylko dzięki właściwemu poziomu nawodnienia, możliwe jest zwiększenie masy mięśniowej. Należy wypijać minimum 2 litry płynów dziennie, najlepiej niesłodzonych.

Czy badaniu może poddać się każdy?

    Analizator składu ciała nie przyniesie prawidłowych wyników wszystkim osobom poddającym się temu badaniu. Wiek metaboliczny nie będzie właściwie ustalony w przypadku osób z problemami z tarczycą, kobiet ciąży oraz kobiet karmiących piersią. Przed udaniem się na badanie powinno się zgłosić wszystkie znane problemy związane z gospodarką hormonalną, ponieważ będą one zaburzać odczyt badania. Przeprowadzając test, należy być całkowicie zdrowym, niewielka infekcja może wpłynąć na znaczny spadek kondycji, więc wynik może okazać się również z tego względu błędny. Warto poznać swój wiek metaboliczny, nawet jeśli czujemy się w swoim ciele komfortową i nie przeszkadzają nam zbędne kilogramy. Jednak ludzki organizm nie jest stworzony tylko z tkanek i organów. Warto o niego zadbać, aby wraz z upływem mijających lat nie odczuwać zbyt intensywnie skutków starości. Analizator składu ciała typu InBody albo InBody120 pozwala precyzyjnie określić wiek metaboliczny, dzięki czemu będziemy mieli okazję zmienić coś w swoim życiu, jeśli wynik okaże się zbyt wysoki. Dzięki dbaniu o siebie będziemy wyglądać nie tylko dużo młodziej, ale również czuć się dobrze. Warto zainwestować we własne zdrowie, gdyż taka inwestycja na pewno opłaci się na przyszłość.

Dodaj komentarz