Kawa bezkofeinowa a ciąża

Ciąża to czas, kiedy każda kobieta powinna w szczególny sposób zatroszczyć się o swoje zdrowie. Wymaga to zwrócenia bardzo dużej uwagi na dietę. Istnieje szereg substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jedną z nich jest kofeina.

Kawa w ciąży

Picie kawy w ciąży oczywiście nie jest zalecane. Jak wykazują badania naukowe, kofeina może w znaczący sposób zwiększyć ryzyko poronienia. Niektóre osoby jednak nie potrafią wyobrazić sobie poranka bez filiżanki czarnego, aromatycznego napoju. W związku z tym zadają sobie pytanie, czy kawa bezkofeinowa w ciąży jest bezpiecznym rozwiązaniem. Czy można ją stosować jako zamiennik dla zwykłej kawy?

Co można pić w ciąży?

W ciąży zaleca się unikania bardzo wielu produktów, w tym również napojów. Na długiej liście znajduje się także kawa. Niestety kawa bezkofeinowa w ciąży również budzi kontrowersje. Wynika to z faktu, że ten produkt mimo wszystko nie jest całkowicie oczyszczony z kofeiny. Pomimo stosowania nowoczesnych metod oczyszczania, całkowite usunięcie wszystkich potencjalnie szkodliwych substancji jest praktycznie niemożliwe.

W ciąży można pić:

  • herbatę,
  • wodę,
  • soki owocowe i warzywne,
  • herbatę rooibos,
  • kawę zbożową,
  • mleko.

Są to bezpieczne napoje, które nie spowodują niebezpiecznych skutków ubocznych. Oczywiście z niektórymi nie można przesadzać. Na przykład niezalecane jest picie dużych ilości mocnej herbaty ze względu na zawartą w tym napoju teinę, która również ma pobudzające działanie.

Co zamiast kawy w ciąży?

Jeśli potrzebujemy napoju, który będzie miał pobudzające działanie, warto sięgnąć po zieloną herbatę. Należy stosować ją w umiarze i unikać mocnego naparu. Zawarta w zielonej herbacie teina delikatnie pobudza, a jej wpływ na organizm utrzymuje się dłużej niż w przypadku kofeiny. Jako alternatywę dla tradycyjnej kawy, można wykorzystać kawę zbożową. Jest ona smaczna i aromatyczna, a także doskonale smakuje w połączeniu z mlekiem. Po kawę bezkofeinową powinnyśmy sięgać w ostateczności, kiedy nie potrafimy pokonać pokusy.

Warto pamiętać, że kofeina ma niekorzystny wpływ na organizm kobiety w ciąży. Przede wszystkim powoduje utratę cennych minerałów z organizmu, w tym wapnia i żelaza, które są niezbędne dla zachowania zdrowia, a także dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego bez wątpienia zwykła kawa zawierająca kofeinę to napój niewskazany w tym szczególnym czasie. Na szczęście istnieje wiele zdrowszych, smacznych zamienników, które można wykorzystać bez obaw o zdrowie, uzupełniając jednocześnie płyny.

Dodaj komentarz