Pokrzywka i alergiczny nieżyt nosa. Jak z nimi walczyć?

Pokrzywka i alergiczny nieżyt nosa to schorzenia alergiczne, które obniżają jakość życia wielu ludzi. Charakteryzują się nadmierną reakcją układu immunologicznego na substancje, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia. Leczenie alergii polega na identyfikacji i eliminacji czynników alergizujących oraz stosowaniu leków łagodzących objawy.

W terapii alergicznego nieżytu nosa zastosowanie znalazło 6 grup leków. Należą do nich: leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy, kromony, adrenomimetyki oraz leki antyleukotrienowe i cholinolityczne. W leczeniu pokrzywki stosuje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.

Leki przeciwhistaminowe II generacji jako leki I rzutu

Antagoniści receptora histaminowego H1 należą do podstawowych leków stosowanych w terapii alergicznego nieżytu nosa oraz pokrzywki. Podawane są miejscowo na błony śluzowe nosa (lewokabastyna i azelastyna) lub doustnie (np. cetyryzyna (Allertec, Zyrtec), lewocetyryzyna (Xyzal), loratadyna (Claritine), desloratadyna (Aerius), feksofenadyna (Fexofast)). Dostępne są w postaci kropli, roztworów, syropów, tabletek powlekanych, tabletek o przedłużonym uwalnianiu oraz tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Leki przeciwhistaminowe łagodzą dolegliwości, takie jak świąd, kichanie, wyciek z nosa czy uczucie zatkanego nosa.

Dostępność leków przeciwalergicznych w postaci płynnej umożliwia ich podawanie także małym dzieciom. Roztwór doustny Aerius stosowany jest już od 1. roku życia w łagodzeniu objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką. Aerius wskazany jest w okresowym i przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Pozostałe leki stosowane w alergiach

Oprócz leków przeciwhistaminowych, w terapii schorzeń alergicznych zastosowanie znalazły glikokortykosteroidy (podawane doustnie lub donosowo). Wykazują one działanie przeciwuczuleniowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Kromony (kromoglikan disodowy, nedokromil sodu) znoszą świąd, kichanie oraz zmniejszają ilość wydzieliny z nosa. Leki przeciwhistaminowe mogą być też łączone z adrenomimetykami (pseudoefedryną lub fenylefryną) w krótkotrwałym leczeniu. Alternatywnie stosuje się leki antyleukotrienowe (montelukast) i cholinolityczne (bromek ipratropium) w celu zmniejszenia ilości wodnistej wydzieliny z nosa.

Probiotyki a choroby alergiczne

Probiotyki to żywe mikroorganizmy (wyselekcjonowane bakterie lub drożdże), których zadaniem jest stymulowanie układu immunologicznego oraz przywrócenie i utrzymanie prawidłowej flory fizjologicznej w organizmie. Probiotyki, zwłaszcza bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, znalazły zastosowanie również w chorobach alergicznych. Światowa Organizacja Alergii stoi na stanowisku, że przyjmowanie probiotyków jest jednym ze sposobów profilaktyki alergii.

Dodaj komentarz