Półpasiec – jak przebiega, jak go rozpoznać?

Jedną z najczęściej występujących u dzieci chorób jest ospa wietrzna. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ten sam wirus, który wywołuje tę chorobę, jest również przyczyną półpaśca. Jest to wirus VZV, a półpasiec może wystąpić u wszystkich, którzy przeszli wcześniej ospę – niezależnie od tego, jak ciężki był przebieg choroby

Półpasiec – jak przebiega, jak go rozpoznać?

Objawy półpaśca

Najbardziej charakterystycznym objawem półpaśca jest uciążliwa, swędząca wysypka, obejmująca obszar jednego, lub kilku sąsiednich dermatomów – czyli obszarów skóry unerwianych przez jeden korzeń nerwu rdzeniowego. Wysypka najczęściej występuje tylko po jednej stronie ciała – to właśnie ten objaw zadecydował o nadaniu chorobie nazwy „półpasiec”. Pojawienie się wysypki często jest poprzedzone bólem, pieczeniem i mrowieniem miejsca, w którym później pojawią się pęcherzyki. Te dolegliwości mogą utrzymywać się przez cały czas trwania choroby.

Przezroczyste, wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki po kilku dniach zasychają i tworzą strupki, które następnie odpadają. Wysypka może jednak pozostawić ślady na skórze – ważne jest, aby nie rozdrapywać pęcherzyków, gdyż będą znacznie dłużej się goić, a na skórze pozostaną nieestetyczne blizny. Wysypka ustępuje zazwyczaj po dwóch-czterech tygodniach.

Kto jest narażony na zachorowanie?

Półpasiec występuje tylko u osób, które przechodziły wcześniej ospę wietrzną. Ryzyko zachorowania wzrasta jednak znacznie w niektórych przypadkach. Czynnikami, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania, są między innymi:

Leczenie półpaśca i powikłania

Czy chory na półpasiec powinien się leczyć?

Nie istnieją konkretne sposoby leczenia półpaśca – zazwyczaj stosowane są jedynie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomagają łagodzić nieprzyjemne objawy. Uporczywe swędzenie może złagodzić kąpiel w wodzie z dodatkiem środków przeciwhistaminowych. Na rynku farmaceutycznym dostępne są również leki przeciwwirusowe, których zażycie w początkowym stadium choroby znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań i skraca czas występowania objawów. Chory powinien pamiętać o tym, że półpasiec jest chorobą zaraźliwą – powinien więc w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi osobami, a jeśli jest on konieczny – zakrywać miejsca objęte wysypką za pomocą ubrania

Powikłania półpaśca

Najczęściej występującym powikłaniem po półpaścu jest neuralgia półpaścowa – przewlekły ból w miejscu, w którym znajdowała się wysypka. Ból może być bardzo nasilony, u wielu osób ustępuje po kilkunastu tygodniach lub miesiącach, są jednak osoby, u których ból utrzymuje się przez wiele lat.

Jeśli półpasiec zajmie pierwszą gałąź nerwu trójdzielnego, może dojść do niebezpiecznej dla wzroku formy półpaśca ocznego. Podobnie niebezpieczne jest zajęcie przez chorobę nerwów słuchowych lub mózgowo-rdzeniowych. Bardzo rzadko półpasiec prowadzi do zapalenia mózgu.

Dodaj komentarz