Przyczyny bólu korzonków

Wbrew pozorom ból korzonków nie jest wcale dolegliwością dotykającą jedynie osób schorowanych i starszych. Z problemem tym zmaga się naprawdę duża część populacji. Co ciekawe, przyczyn bólu korzonków może być bardzo wiele, dlatego też często trudno jest jednoznacznie określić powód występowania dyskomfortu,a co za tym idzie – dobranie odpowiedniej metody kuracji zazwyczaj wymaga nieco zastanowienia i czasu. Czasami ból korzonków nie musi wcale symbolizować żadnej poważniejszej choroby, niektórzy pacjenci uskarżają się na niego, ponieważ od wielu lat cierpią na reumatyzm i nie za wiele mogą z tym faktem zrobić. Ból korzonków nigdy nie powinien być jednak lekceważony, ponieważ towarzyszy on niekiedy bardzo skomplikowanym, często również śmiertelnie niebezpiecznym i trudnym do wyleczenia chorobom. Najbardziej skrajnym przypadkiem, w którym może pojawić się ból korzonków, jest rozwój choroby nowotworowej bądź postępująca skolioza. Czasami jest on również związany z przeciążeniem pleców i całego układu kostnego spowodowanym wykonaniem zbyt energicznego, nagłego ruchu bądź też dźwiganiem ciężkich przedmiotów.

Czym właściwie są korzonki?

Korzonkami nazywane są potocznie włókna nerwowe występujące w okolicach lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Są one bardzo wrażliwe i chociaż nie posiadają zbyt pokaźnych rozmiarów, kiedy tylko zaczynają boleć, ból ten wydaje się naprawdę przeszywający i trudny do zniesienia. Skąd wiadomo, że pacjenta bolą właśnie korzonki, a nie inna część ciała? Cóż, ból korzonków jest trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym rodzajem ucisku, właśnie z powody swojej intensywności. Objawia się on niespodziewanym, rwącym, silnym uczuciem dyskomfortu w dolnej części pleców. Zazwyczaj, kiedy już ból ten się pojawi, trudno jest się w ogóle poruszać, nie mówiąc o normalnym funkcjonowaniu, aktywności fizycznej, czy wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Nic dziwnego, że pacjenci nazywają tę dolegliwość prawdziwym utrapieniem.

Jak poradzić sobie z bólem korzonków?

Jest wiele sposobów, by wyeliminować ból korzonków.

  1. Warto spróbować rozgrzać bolące miejsce. Włókna nerwowe lubią ciepło, dlatego też dobrym pomysłem będzie przyłożenie do dołu pleców gorącego okładu w postaci np. ręcznika zwilżonego gorącą wodą czy termofora – zobacz na allegro.
  2. Lepiej zapobiegać niż leczyć – unikając np. zakładania nogę na nogę, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z korzonkami w przyszłości
  3. Należy starać się jak najwięcej ruszać – aktywność fizyczna może pomóc w rozciągnięciu korzonków.

Dodaj komentarz