Rolki dla początkujących

Najwięcej przyjemności dają takie aktywności fizyczne, które sprawiają dużo radości. Inaczej szybko można porzucić dany sport, przez co trudno utrzymać zdrową sylwetkę i dobre samopoczucie. Wiele osób znalazło swoją sportową pasję w postaci jazdy na rolkach i to bez względu na wiek. Do nauki jazdy trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

Dobre rolki to podstawa

Wybór rolek to niewątpliwie najważniejszy aspekt tego sportu. To dzięki nim można zapewnić sobie odpowiedni komfort jazdy, a inwestycja w dobre rolki sprawi, że posłużą one na długie lata. Oprócz wyboru fasonu, koloru czy producenta, istotne są także poszczególne parametry rolek, takie jak:

  • wysokość kółek
  • twardość kółek

Wysokość kółek w rolkach

Im wyższe kółka, tym szybsza i zwrotniejsza jazda. Mniejsze kołka z kolei pozwalają na stabilną i komfortową jazdę, jednak trudno na nich osiągnąć duże prędkości. Jakie kółka najlepsze dla początkujących? Te o średniej wielkości, wyrażanej w milimetrach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rolki będą dość stabilne do nauki, jednak po osiągnięciu wprawy, jazda na rolkach nadal będzie sprawiać przyjemność.

Twardość kółek w rolkach

Tworzywo, z którego wykonane są kółka w rolkach, posiadać może różną twardość. Miękkie kółka są bardziej przyczepne i stabilne, lepiej pochłaniają drgania, jednak jeździ się na nich wolno. Z kolei twarde kółka idealne są dla osób uprawiających ten sport wyczynowo, niezwykle szybkie i zwrotne, wolniej również ulegają zużyciu. W tym przypadku również warto celować w pośrednią twardość kółek, aby rolki spełniały swoje funkcje zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy już nieco potrafią jeździć na rolkach.

Rolki oprócz odpowiednich parametrów, powinny odpowiednio przylegać do stopy, aby czuć się w nich pewnie i komfortowo. Należy wybrać rozmiar odpowiadający wielkości stopy, ani za duży, ani też za mały.

Pierwsza jazda na rolkach

Gdy posiadamy już rolki, nadchodzi ekscytujący moment – pierwsza jazda. Nie zawsze jednak sukcesy pojawią się od razu, dlatego lepiej jest się dobrze przygotować na pierwsze ćwiczenia. Przede wszystkim, podstawa to ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki. Ważna jest także przestrzeń, najlepiej jest się wybrać w miejsce, gdzie nie ma zbyt dużo przechodniów czy innych rolkarzy. Powierzchnia powinna być jednak płaska i stabilna, aby móc trenować pierwszą jazdę. Najlepiej jest także poprosić kogoś o asystę, by w razie czego, wspomógł nas przy próbach jazdy i przeciwdziałał upadkowi w momencie, gdy dojdzie do zachwiania równowagi.

Jazda na rolkach a odchudzanie. Ile kalorii można spalić?

Dodaj komentarz