Smart TV – czym się kierować przy zakupie?

Smart TV, czyli inaczej inteligentny telewizor, to urządzenie, które coraz częściej można znaleźć w wielu polskich mieszkaniach. Jego udział w sprzedaży wszystkich telewizorów wciąż rośnie, jednakże niejednokrotnie wybór konkretnego modelu wiąże się z licznymi pytaniami. Czym się zatem należy kierować przy zakupie smart TV?

Telewizory smart TV i ich opcje

Przed zakupem smart TV, warto zadać sprzedawcy kilka pytań dotyczących dostępnych w takim sprzęcie rozwiązań. Po pierwsze, bardzo istotne jest to, na jakim oprogramowaniu on działa i w jaki sposób łączy się z Internetem (ciekawą opcją może być urządzenie z Wi-Fi, jak np. 43-calowy Samsung UE43KU6400SXXH), po drugie – do jakich usług VOD (czyli wideo na żądanie) ma on dostęp i wreszcie po trzecie – w jaki sposób można się poruszać po oferowanym przez producenta w nim systemie. To ostatnie pytanie jest bardzo ważne, ponieważ sposób, w jaki operuje się telewizorem, powinien być uszyty na miarę potrzeb konkretnego odbiorcy. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem mogą być telewizory smart TV, sterowane nie tylko za pomocą pilota, ale również z wykorzystaniem gestów (dzięki wbudowanej kamerze), głosu, myszy czy klawiatury podłączonego do nich sprzętu komputerowego albo nawet z poziomu smartfona.

Obraz i dźwięk

Telewizory smart TV to nie tylko sprzęt charakteryzujący się ciekawymi opcjami, jak dostęp do Internetu i treści na żądanie, czy też zaawansowane opcje sterowania. To również urządzenia, które bardzo często zapewniają rozrywkę w najwyższej jakości dźwięku i obrazu. Przed zakupem takiego telewizora warto zwrócić zatem uwagę na zastosowane w nim technologie. Po pierwsze, bardzo ważna jest rozdzielczość. Obecnie najczęściej spotyka się w tej kwestii dwa rozwiązania – Full HD oraz 4K UHD. W tym drugim przypadku można uzyskać obraz o czterokrotnie większej szczegółowości niż standardowy Full HD.

W kwestii dźwięku, choć większość telewizorów posiada moc 20W, to w przypadku oglądania filmów lub grania w najnowsze gry komputerowe, może to być niewystarczające. Warto wówczas zdecydować się na sprzęt posiadający dwa razy większą moc głośników lub też zakupić dodatkowe głośniki podłączane do telewizora.

Liczba wejść

Jeśli chodzi o telewizory smart TV, im większa liczba wejść, tym lepiej. Jeśli ze smart TV będzie się korzystało bardzo intensywnie nie tylko w celu oglądania programów telewizyjnych oraz filmów i seriali na żądanie, ale również do przeglądania Internetu, prowadzenia rozmów online, oglądania zdjęć czy też grania w gry komputerowe, warto zainwestować w sprzęt, który będzie miał dużą ilość portów. Minimum w takim przypadku to 3 porty HDMI i 2 porty USB. Przykładem jest tutaj 49-calowy telewizor Samsung UE49KU6400 lub też 32-calowy Samsung UE32M5622AKXXH.

Dodaj komentarz