Taśmy kinezjologiczne – jak działają “plastry zdrowia”?

Taśmy kinezjologiczne nazywane są również “plastrami zdrowia”, ponieważ ich umiejętne założenie nie tylko redukuje ból, ale równie przywraca ruchomość w stawach i sprzyja rehabilitacji uszkodzonych miejsc. Metoda oklejania wybranych partii ciała nazywana jest również plastrowaniem dynamicznym.

Taśmy kinezjologiczne czyli kinesiotaping to umiejętne oklejanie, specjalnymi plastrami, wybranych partii ciała. Celem może być wspomaganie pracy mięśni, stabilizacja i ochrona stawów, redukcja obrzęków, a także łagodzenie dolegliwości bólowych. Metoda wymyślona jako wspomaganie zawodników sumo w latach 70-tych ubiegłego wieku, szybko zdobyła popularność.

Czym jest kinesiotaping?

Taśmy kinezjologiczne to rodzaj specjalnie przygotowanych plastrów, które wykonane są w większości z bawełny z domieszką materiału, który zapewnia ich elastyczność. Dodatkowo zastosowane w nich kleje mocujące są pozbawione substancji, powodujących uczulenie bądź podrażnienie skóry. Struktura i waga materiału jest tak opracowana, aby odpowiadała właściwościom skóry, a dodatkowo umożliwiała oddychanie. Plastry można naciągać, ale splot będzie powodował powracanie do ich właściwej długości.

Jeśli chodzi o barwę, to tak naprawdę w większości produktów, nie ma ona znaczenia. Początkowo wszystkie plastry były beżowe, aby stopiły się ze skórą i były jak najmniej widoczne. Współczesny sport jednak polubił kolory, dlatego np. na kortach można oglądać tenisistów oklejonych taśmami o pełnej palecie barw. Różnią się natomiast szerokością, która dobierana jest w zależności od miejsca zastosowania.

Jak działają plastry zdrowia?

Taśmy kinezjologiczne mają naprawdę wiele zastosowań. Prawidłowo naklejona taśma redukuje napięcie mięśniowe, poprawiając wydolność, ale też powiększając zakres ruchu i redukuje zmęczenie np. po długotrwałym treningu. Lekkie uniesienie i napięcie skóry powoduje dodatkowo zmniejszenie nacisku na receptory, a przez to przyczynia się do redukcji dolegliwości bólowych. Kinesiotaping wykorzystuje w tym przypadku tzw. znieczulenie endogenne czyli działa na receptory odpowiadające za przewodzenie bodźców dotykowych. Dodatkowo taśmy mogą wspierać rehabilitację wad postawy, wspomagać funkcjonowanie stawów i przywracać ich właściwą ruchomość. Pobudzenie układu limfatycznego odbywa się natomiast przez zwiększenie przestrzeni między skórą, a tkanką łączną. W ten sposób limfa swobodnie przepływa, co minimalizuje ryzyko tworzenia się zastoin, a co za tym idzie obrzęku.

Dodaj komentarz