Wiek rozwojowy dziecka i problemy z nim związane

Każdy rodzic wie, że dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie. Wiek i data urodzenia nie zawsze idą w parze z tym, co dziecko wie, umie zrobić czy zrozumieć. Spowodowane to jest nie tylko uwarunkowaniami genetycznymi, ale także dietą, stylem życia, sposobem wychowania, nauki i poznawania świata przez dziecko. Właśnie dlatego mówi się o tym, że już od pierwszych dni życia należy przykładać bardzo dużą uwagę do tego, co dziecko je, jak spędza wolny czas i w jaki sposób rodzice pomagają zrozumieć mu wszystko to, co go otacza.

Najczęstsze problemy u dzieci

Niekiedy jednak rozwój dziecka nie przebiega w sposób książkowy, odbiega on od tego, co mówią inne mamy i babcie oraz tego, co zostało opisane w poradnikach dla rodziców. W okresie dziecięcym mogą pojawić się problemy związane z uwagą i koncentracją – szybkie zapominanie, niemożność skupienia uwagi na jednym zadaniu, znudzenie, nadpobudliwość, a także wahania nastrojów, lęki, apatia.

Objawy te związane są zarówno ze sferą somatyczną, jak i behawioralną. Mogą zatem utrudniać nie tylko prawidłowy rozwój psychiczny i emocjonalny, ale także wpływać na ciało dziecka. Wówczas mogą pojawić się też zaburzenia łaknienia, suchość w ustach, osłabienie włosów i paznokci, nagłe bóle głowy i brzucha itp.

Na wiele z tych niepokojących dolegliwości rodzice mają wpływ i już w momencie zaobserwowania pierwszych z nich – mogą podjąć zdecydowane kroki, które pomogą im i ich dzieciom szybko pokonać problem i spowodować, że przestaną w jakikolwiek sposób odbiegać od grona rówieśników.

Jak skutecznie wspierać rozwój dziecka?

W większości przypadków nie jest konieczne podejmowanie klinicznego leczenia, wystarczy jedynie zmiana nawyków i mnóstwo uwagi kierowanej w kierunku dziecka oraz systematyczna i cierpliwa praca z nim na kilku poziomach. Aby nakierować i przez dłuższą chwilę skupić uwagę dziecka na jednej czynności warto podkreślać, że w danym momencie zajmujemy się jedynie jedną kwestią, jednym zadaniem. Znacznie lepiej sprawdzą się powtórzenia niż krzyk czy agresja. Warto też dać dziecku nieco wolności i podkreślać, że gdy zadanie zostanie wykonane, będzie ono mogło zająć się czymś przyjemniejszym.

Jeśli dziecko stresuje się i w każdej chwili potrzebuje dodatkowego zajęcia – może bawić się długopisem lub kartką papieru. Dla dziecka z problemami rozwojowymi bardzo ważny jest też powtarzalny plan dnia – warto zatem ustalić godzinę odrabiania lekcji czy dodatkowych zajęć pozaszkolnych, wtedy żadna niespodziewana sytuacja nie zaskoczy malucha.

Nie bez znaczenia jest również dieta dziecka. Szybko rozwijający się organizm wykazuje duże zapotrzebowanie na takie składniki jak kwasy Omega 3 i Omega 6. Niestety, bardzo często tych właśnie składników brakuje zarówno w diecie rodzica, jak i dziecka. Pokazuje to, że na stołach zdecydowanie zbyt rzadko goszczą tłuste morskie ryby, jajka, orzechy, oleje (zwłaszcza te tłoczone na zimno).

Aby uchronić dziecko przed brakiem tych niezwykle cennych dla jego rozwoju składników, warto włączyć do codziennej diety te produkty spożywcze, a w przypadku znacznych niedoborów zdecydować się na suplementację na przykład za pomocą kapsułek Eye Q (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/eye-q-kapsulki-do-zucia-o-smaku-truskawkowym-180-kaps-60-kaps-gratis,1711.html), które pomagają uzupełnić braki i wspomogą rozwój dziecięcego organizmu. Tak cenne kwasy warto dostarczać już od najmłodszych lat, dzięki temu pociecha wyrobi w sobie pozytywne nawyki żywieniowe, które pomogą mu uniknąć podobnych niedoborów w przyszłości.

Wiek rozwojowy dziecka zależy od wielu czynników, w tym od jego indywidualnych predyspozycji oraz od zaangażowania rodziców w sposób nauczania i przekazywania wiedzy o świecie już od pierwszych miesięcy życia. Wskazuje on na biologiczną dojrzałość organizmu. Określenie tego wieku jest ważne, aby dostosowywać poziom złożoności informacji do możliwości poznawczych dziecka, ale także, aby jak najszybciej zareagować, jeśli dziecko będzie wykazywało jakiekolwiek  nieprawidłowości mogące przełożyć się na jego dalszy rozwój psychofizyczny.

Dodaj komentarz