Właściwości lecznicze rokitinika

Rokitnik to dosyć niepozorna roślina, jednak z uwagi na cenne wartości odżywcze znalazła bardzo szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Z pewnością niewiele osób wie o tym, iż rokitnik to jedno z lepszych źródeł witaminy C, dlatego też w okresie jesienno-zimowym warto mieć ją w kuchennej szafce. Oczywiście rokitnik sprawdza się nie tylko podczas obniżonej odporności organizmu, dlatego też, aby poznać inne właściwości tej rośliny, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Skarbnica wartości odżywczych

Rokitnik to roślina, która zawiera w sobie wiele cennych dla naszego zdrowia wartości odżywczych. Jakich? Przede wszystkim aminokwasy, flawonoidy, antyoksydanty, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (A, z grupy B, C, D, K, P) oraz minerały (fosfor, żelazo, wapń, potas, krzem). Zarówno w celach zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych wykorzystuje się owoce, liście oraz olej z nasion rokitnika lub z pulpy owocowej, który zawiera dosyć duże ilości witaminy E oraz silnie działających przeciwutleniaczy.

Rokitnik a układ sercowo-naczyniowy

Sterole roślinne, a także witamina C i E znajdujące się w rokitniku pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca uraz udaru mózgu. Niezwykle ważne jest również to, iż znajdujący się w rokitniku potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegając tym samym zawałowi serca.

Rokitnik a zgaga i choroba wrzodowa

Olej produkowany z rokitnika polecany jest do stosowania w przypadku zgagi, a także choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W jaki jednak sposób należy przyjmować olej z rokitnika? Każdego dnia wystarczy spożyć 1/2 łyżeczki oleju z rokitnika na około 30 minut przed każdym posiłkiem (trzy razy dziennie). Przed zastosowaniem oleju warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, ponieważ w przypadku kamicy żółciowej oraz przy stanach zapalnych trzustki nie należy go spożywać.

Rokitnik na reumatoidalne zapalenie stawów

Beta-karoten oraz flawonoidy znajdujące się w rokitniku wpływają niezwykle korzystnie na układ pokarmowy, a także walczą z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów, dlatego też po napar z liści tej rośliny powinny sięgać osoby zmagające się z takimi właśnie problemami. Substancje te pomagają bowiem załagodzić nieprzyjemne dolegliwości takie jak ograniczenie ruchomości stawów oraz ich sztywnienie.

Rokitnik a problemy skórne

Olej z rokitnika, a także leczniczy napar z tej rośliny to świetne remedium na odmrożenia, odleżyny, oparzenia oraz trudno gojące się rany. Przy pomocy tej rośliny można nawet walczyć z grzybicą.

Dodaj komentarz