Jak wyposażyć swoją siłownię?

Dużych rozmiarów pokój, poddasze, garaż – wiele jest miejsc, w których możemy zorganizować własną, domową siłownię. Oprócz przygotowania niezbędnej powierzchni, konieczne okaże się również skompletowanie właściwego sprzętu. Na co powinniśmy postawić?

Własna siłownia, niezależnie od tego, czy ma służyć wyłącznie nam czy może będzie stanowiła podstawą małego biznesy, to ogromna wygoda. Nie musimy bowiem wykupować abonamentu i regularnie pokonywać dystans dzielący nas od klubu. Oszczędzamy więc sporo czasu, który możemy poświęcić na trening i doskonalenie sylwetki. Zyskujemy także spokój i pewność, że nikt nie będzie nas oceniał pod kątem wykonywanych ćwiczeń czy osiąganych wyników. W końcu jesteśmy u siebie, prawda?

Oczywiście największą barierą hamującą omawianą inwestycją są wszelkiego rodzaju koszty. Własna siłownia wymaga inwestycji, które jednak w pewnej części zwrócą się już po kilku miesiącach. Wszystko to sprawia, że warto pomysł ten rozważyć.

Co kupić do siłowni?

Skoro już podjęliśmy decyzję, przyszła pora na dokonanie pierwszych zakupów. Te zaś związane będą z wystrojem wnętrza. Konieczną inwestycją będzie wybór odpowiedniej wykładziny podłogowej, która musi zostać wykonana z antypoślizgowego materiału. W ten sposób zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo ćwiczeń.

Warto pomyśleć również o wygłuszeniu ścian, na przykład przy pomocy specjalnych mat. Do tego wszystkiego dodamy mocne oświetlenie oraz lustra, które okażą się przydatne przy wielu ćwiczeniach.

Jaki sprzęt do siłowni?

W ten sposób przechodzimy do kwestii najważniejszej, a więc zakupu konkretnych urządzeń. Ich wybór będzie zależny do rodzaju treningu, jaki będzie przez nas realizowany.

  • Atlas treningowy – na początek istotne urządzenie do treningu siłowego. Atlas pozwoli nam na wykonanie kilku zróżnicowanych ćwiczeń, dzięki którym wzmocnimy zarówno górne partie ciała, jak i dolne. Podczas wyboru tego typu sprzętu, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w ile stanowisk został on wyposażony.

 

Najbardziej rozbudowane atlasy zawierają przede wszystkim ławeczkę do ćwiczeń, wyciąg, ławkę do wyciskania sztangi, a także ćwiczenia mięśni nóg, motylek oraz modlitewnik. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o sprawdzeniu maksymalnej obsługiwanej wagi użytkownika.

 

  • Bramy i wyciągu – zakup atlasu to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych, dlatego możemy ograniczyć się wyłącznie do kilku najważniejszych elementów. Dobrym wyborem okaże się wyciąg, dzięki któremu wzmocnimy mięśnie pleców, rąk i klatki piersiowej. Wiele zestawów wyposażonych zostaje zarówno w wyciąg górny, jak i dolny.

 

  • Hantle – sprzęt niezbędny na każdej siłowni. Warto wyposażyć się w pełen zestaw hantli i kettlebelli w różnych ciężarach, dzięki którym zrealizujemy kompleksowy trening siłowy.

 

  • Akcesoria do treningu siłowego – wspomnieć można przede wszystkim o obciążnikach, kamizelkach treningowych, matach, kołyskach do brzuszków oraz odzieży.

 

  • Orbitreki – w ten sposób przechodzimy do treningu aerobowego. Orbitrek to urządzenie, które pozwoli nam na aktywację wszystkich partii ciała – zarówno tych górnych, jak i dolnych. Oczywiście wszystko dzięki konstrukcji urządzenia, która stanowi niejako połączenie kilku innych sprzętów. Kompleksowy trening zostaje dodatkowo urozmaicony za sprawą wbudowanego komputera, który pozwala nam na realizację dowolnego programu treningowego. Decydują się na orbitrek, powinniśmy zwrócić uwagę na wagę koła zamachowego, maksymalne obciążenie, a także wszystkie funkcje wspomnianego komputera.

 

  • Bieżnie – powinny znaleźć się w każdej siłowni. Możemy zdecydować się na modele podstawowe, gwarantujące podstawowy opór, lub na urządzenia bardziej zaawansowane, pozwalające na dostosowanie sposobu pracy bieżni. Dzięki nim możemy dostosować obciążenie, a także wprowadzić kilka trybów (na przykład bieg pod górę).

 

  • Rowery treningowe – kolejny sprzęt do treningu aerobowego. Poza modelami standardowymi, warto rozważyć zakup także rowerów poziomych, które pozwalają przyjąć bardzo wygodną pozycję podczas ćwiczeń.

 

  • Wioślarze – niepozorne urządzenia, które jednak gwarantują bardzo zróżnicowane ćwiczenia. Dzięki nim, podczas jednej sesji stymulujemy mięśnie nóg oraz rąk. Wzmacniamy także klatkę piersiową i plecy.

 

  • Akcesoria do treningu aerobowego – w tym przypadku warto postawić między innymi na steppery, platformy, platformy wibracyjne, skakanki, ściskacze, rollery, obciążniki na kostki oraz ekspandery.

Oczywiście sposób skompletowania ostatecznego zestawu będzie zależał od tego, na czym nam zależy – czy chcemy skupić się na treningu siłowym czy może postawimy na fintess. Niezależnie od ostatecznego wyboru, przygotujemy miejsce, z którego będziemy mogli korzystać zawsze – dzięki temu zyskamy nie tylko wygodę, ale również okazję do częstszych treningów.

Dodaj komentarz