Co tak naprawdę może oznaczać ból trzustki? Nie każda osoba jest świadoma jakie mogą być konsekwencja zbagatelizowania sprawy. Warto zdawać sobie sprawę, że niedomaganie trzustki, która jest ważnym organem w układzie trawiennym, a także hormonalnym, powinno być zawsze niepokojące. Przyczynami bólu trzustki mogą być podrażnienie lub stan zapalny – ostry, przewlekły, albo nawet nowotwór.
Ból trzustki jest bardzo charakterystyczny, przeważnie jest to dotkliwy ból, który jest odczuwalny w lewym podżebrzu, a następnie przeszywający, promieniujący do pleców. Może wystąpić po przejedzeniu lub nadmiernym spożyciu alkoholu, w przypadku, gdy trzustka ulegnie podrażnieniu. Ból trzustki może towarzyszyć także kamicy żółciowej. Warto wiedzieć, że ból trzustki świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym trzustki. W sytuacji, gdy dolegliwości powracają ból trzustki może już oznaczać znacznie poważniejszą chorobę – ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki lub nawet raka trzustki.
Co oznacza ból trzustki? Nowotwór trzustki
Mnóstwo osób lekceważy lub przerzuca odpowiedzialność na stres za bóle w nadbrzuszu po lewej stronie, mdłości, czy okazjonalne biegunki. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy, że mogą one być symptomem rozwijającego się nowotworu trzustki. W związku z tym nawet najbardziej błahe dolegliwości powinno się zgłosić lekarzowi, który zleci najpotrzebniejsze badania.
Ból trzustki – przewlekłe zapalenie trzustki
W przypadku, gdy ból nie przestaje ustępować, a także powraca atakami i nie pozwala na normalne funkcjonowanie, jest sygnałem przewlekłego zapalenia trzustki. Gdy choroba jest w tej postaci, pęcherzyki, a także kanaliki trzustkowe ulegają poszerzeniu, powoli, ale systematycznie dochodzi do zwapnień oraz degeneracji narządu. Bólowi towarzyszą również nieprzyjemne objawy takie jak: cuchnące oraz tłuste biegunki. Chory miewa także wymioty, mogą wystąpić nawet nieznaczne zażółcenie skóry i błon śluzowych i cukrzyca. Razem z niszczeniem się narządu dochodzi do upośledzenia produkcji insuliny. Osoba chora chudnie, ponieważ niewłaściwe trawienie powoduje, że nie jest wstanie przyswoić odpowiedniej i wystarczającej liczby składników odżywczych.
Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki polega przeważnie na utrzymywaniu niskotłuszczowej diety, a także podawania choremu enzymów tłuszczowych. Absolutnie nie powinno się pić alkoholu. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet usunięcie fragmentu trzustki, w celu uwolnienia chorego od bólu, a także przetkanie zamkniętych kanalików trzustkowych.