Z czym wiąże się ból trzustki?

Co tak naprawdę może oznaczać ból trzustki? Nie każda osoba jest świadoma jakie mogą być konsekwencja zbagatelizowania sprawy. Warto zdawać sobie sprawę, że niedomaganie trzustki, która jest ważnym organem w układzie trawiennym, a także hormonalnym, powinno być zawsze niepokojące. Przyczynami bólu trzustki mogą być podrażnienie lub stan zapalny – ostry, przewlekły, albo nawet nowotwór.

Ból trzustki jest bardzo charakterystyczny, przeważnie jest to dotkliwy ból, który jest odczuwalny w lewym podżebrzu, a następnie przeszywający, promieniujący do pleców. Może wystąpić po przejedzeniu lub nadmiernym spożyciu alkoholu, w przypadku, gdy trzustka ulegnie podrażnieniu. Ból trzustki może towarzyszyć także kamicy żółciowej. Warto wiedzieć, że ból trzustki świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym trzustki. W sytuacji, gdy dolegliwości powracają ból trzustki może już oznaczać znacznie poważniejszą chorobę – ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki lub nawet raka trzustki.

Co oznacza ból trzustki? Nowotwór trzustki

Mnóstwo osób lekceważy lub przerzuca odpowiedzialność na stres za bóle w nadbrzuszu po lewej stronie, mdłości, czy okazjonalne biegunki. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy, że mogą one być symptomem rozwijającego się nowotworu trzustki. W związku z tym nawet najbardziej błahe dolegliwości powinno się zgłosić lekarzowi, który zleci najpotrzebniejsze badania.

Ból trzustki – przewlekłe zapalenie trzustki

W przypadku, gdy ból nie przestaje ustępować, a także powraca atakami i nie pozwala na normalne funkcjonowanie, jest sygnałem przewlekłego zapalenia trzustki. Gdy choroba jest w tej postaci, pęcherzyki, a także kanaliki trzustkowe ulegają poszerzeniu, powoli, ale systematycznie dochodzi do zwapnień oraz degeneracji narządu. Bólowi towarzyszą również nieprzyjemne objawy takie jak: cuchnące oraz tłuste biegunki. Chory miewa także wymioty, mogą wystąpić nawet nieznaczne zażółcenie skóry i błon śluzowych i cukrzyca. Razem z niszczeniem się narządu dochodzi do upośledzenia produkcji insuliny. Osoba chora chudnie, ponieważ niewłaściwe trawienie powoduje, że nie jest wstanie przyswoić odpowiedniej i wystarczającej liczby składników odżywczych.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki polega przeważnie na utrzymywaniu niskotłuszczowej diety, a także podawania choremu enzymów tłuszczowych. Absolutnie nie powinno się pić alkoholu. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet usunięcie fragmentu trzustki, w celu uwolnienia chorego od bólu, a także przetkanie zamkniętych kanalików trzustkowych.

Dodaj komentarz